شناسه خبر: ۱۰۷۱۷۵
لینک کوتاه کپی شد

تلاش طالبان برای تصرف میادین نفتی شمال افغانستان

طالبان طی چند روز درگیری در شهر شمالی «سرپل» افغانستان که منجر به کشته و زخمی شدن چندین نیروی امنیتی شد، چاه های نفت اصلی افغانستان را در این منطقه تهدید می کند .

تلاش طالبان برای تصرف میادین نفتی شمال افغانستان

به گزارش مشهد فوری به نقل از رویترز ، ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل گفت:« شرایط امنیتی استان سرپل نگران کننده است» .
وی گفت:« ما قول دادیم نیروهای کمکی به شهر اعزام شوند ولی هنوز هیچ کاری صورت نگرفته است» .
حدود 40 نفر از نیروهای امنیتی در روز سه‌شنبه طی ساعت ها درگیری کشته یا زخمی شدند. این درگیری نشان می‌دهد نیروهای دولت افغان حتی با وجود پیشرفت به سمت صلح تا چه حد تحت فشار سنگین قرار دارند .
امانی ادامه داد:« طالبان حمله های بزرگی با هدف به دست آوردن این میادین نفتی آغاز کرده است. ما نیز نیروی حفاظتی در محل داریم ولی تجهیزات پیشرفته ای در اختیار ندارند ».
چاه های نفت میدان انگوت حدود 11 کیلومتری شرق شهر سر پل و میدان کشکری در 12 کیلومتری جنوب شهر، طی حضور شوروی در افغانستان توسعه یافتند .
امانی گفت 8 چاه فعال بودند با تجهیزات نظامی با ارزش میلیون ها دلار که شامل خودروهای زرهی میشوند که در همان نزدیکی انبار شده‌اند .
«این چاه ها از نظر اقتصادی مهم هستند نه تنها برای استان سرپل بلکه برای کل افغانستان» .
از دست دادن این چاه‌ها ضربه سختی به دولت است و طالبان را با افزودن به درآمدهای حاصل از مالیات، معدن و تریاک، تقویت میکند.
معاون امرالله صالح، وزیر کشور عراق گفت:« نیروهای کمکی از مناطق همسایه به میدان های نفتی فرستاده شده اند و یک گروه هم از کابل در روزهای آینده می رسد ».
وی گفت:« فعلا منطقه امن است ولی نمی‌توانیم تهدیدها را نادیده بگیریم ».
این درگیری‌ها در شرایطی رخ داده که انتظار می‌رود دور دیگری از مذاکرات صلح بین فرستاده مخصوص آمریکا، زلمی خلیل زاد و نمایندگان طالبان برگزار شود. هدف این مذاکرات صلح پایان دادن به جنگ 17 ساله در افغانستان است .
حکمت حیدری، یکی از شهروندان سرپل گفت که وضعیت این استان در روزهای اخیر با آغاز عملیات های طالبان روز به روز بدتر می شود .
وی گفت:« چاه های نفت این استان منبع درآمد مهمی برای افغانستان و استان سرپل هستند و طالبان سعی دارد این چاهها را به دست آورد یا تخریب کند» .

منبع: تسنیم

196

ارسال نظر