شناسه خبر: ۱۶۲۱۱۰
لینک کوتاه کپی شد

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی اعلام کرد؛

فرهنگ سازی؛ مؤثرترین روش برای کاهش مصرف گاز

مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: در راستای مدیریت مصرف گاز در دهه فجر طرح تعویض بخاری‌های فرسوده با بخاری‌های جدید و تولید داخلی انجام می شود.

فرهنگ سازی؛ مؤثرترین روش برای کاهش مصرف گاز

به گزارش مشهد فوری؛ مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست بیان کرد: ما دارنده دومین ذخایر گازی دنیا هستیم اما میزان مصرف به شکلی است که این ذخایر پاسخگوی نیاز جامعه نیست و باید فکری اساسی در این رابطه داشته باشیم. برای اینکه بتوانیم گاز مورد نیاز کشور را فراهم کنیم، یک راه توسعه پالایشگاه است و برای توسعه یک پالایشگاه تا ۵ میلیارد دلار اعتبار نیاز است اما حتی اگر این اعتبار وجود داشته باشد، گازی وجود نخواهد داشت چراکه منابع محدود است.

حسن افتخاری گفت: اما راهکارهای دیگری هم وجود دارد و باید به سراغ مصرف کننده برویم. یک راه این است که راندمان تجهیزات گازسوز را افزایش بدهیم. این مساله در دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفت و طرح تعویض بخاری‌های فرسوده با بخاری‌هایی با راندمان پایین در دستور کار است. برای این کار، ۴ میلیون تا ۴۴ میلیون و ۱۰۰ هزار بخاری باید تعویض شود که اعتباری برابر با یک چهارم هزینه توسعه یک فاز پارس جنوبی نیاز دارد. بنابراین در روزهای آینده و در دهه فجر طرح تعویض بخاری‌های فرسوده با بخاری‌های جدید و تولید داخلی کلید می‌خورد.

وی با اشاره به اینکه مباحث فرهنگ سازی راه دیگری برای کنترل مصرف است گفت: در این روش با یک چهارم هزینه تأمین بخاری‌های کم مصرف، با فرهنگ سازی می‌شود به اهداف رسید. گاز طبیعی نه فقط یک میراث از گذشته بلکه امانت نسل‌های آینده است. در همین راستا استان خراسان رضوی روشی مبتکرانه را کلید زد که مردمی سازی مدیریت مصرف گاز بود. بر این اساس بود که این طرح با حضور وزیر کشور از مشهد شروع شد. در سال قبل هم تجربه مردمی سازی را داشتیم وقتی نتوانستم گاز مورد نیاز بخشی از استان، به خصوص تربت جام را تأمین کنیم دست یاری را به سمت مردم دراز کردیم که معجزه کرد.

 

 

ارسال نظر