شناسه خبر: ۱۶۱۰۴۴
لینک کوتاه کپی شد

مدیر پیشگیری بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

درمان بیماری سالک در تمامی مراکز بهداشتی به صورت رایگان انجام می‌شود

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: درمان سالک و داروها به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد و در صورت تشدید بیماری یا ایجاد آلودگی در بخشهایی مانند صورت که به لحاظ زیبایی حائز اهمیت هستند، بیمار به صورت رایگان به مراکز ویژه ارجاع می شود.

درمان بیماری سالک در تمامی مراکز بهداشتی به صورت رایگان انجام می‌شود

به گزارش مشهد فوری به نقل از وبدا، ناصر امینی با بیان اینکه سالک اگر به حال خود رها شود، بهبود پیدا می کند، اما محل زخم آن به شکل ناخوشایندی باقی می ماند که آثار روحی و روانی ناراحت کننده ای برای بیماران، به ویژه کودکان و دختران ایجاد می کند، اظهار کرد: بیماران در مراحل ابتدایی بیماری به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند تا به طور کامل، بدون کمترین عارضه یا اثر باقی مانده از زخم روی پوست درمان شوند و از ابتلای سایر عزیزان شان به این بیماری نیز جلوگیری شود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه عامل بیماری سالک، انگل تک یاختهای به نام لیشمانیا است که توسط پشه خاکی انتقال پیدا میکند، افزود: با شکستن زنجیره انتقال بیماری، یقیناً میتوانیم این بیماری را کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه لیشمانیا یا سالک پوستی در نوع شهری ضایعه پوستی خشکی ایجاد میکند و در نوع روستایی، ترشحات بیشتری دارد، گفت: اگر زخم پوستی دارید، آن را بپوشانید زیرا فرد مبتلا به سالک تبدیل به مخزن انگل می شود و پشه خاکی با گزش و خون خواری از زخم فعال پوستی می تواند موجب سرایت این انگل به سایر افراد سالم شود.

امینی با تاکید بر اینکه اگر فردی زخم پوستی دارد که بهبود آن طول کشیده، حتما به پزشک یا مراکز خدمات جامع سلامت و مراکز بهداشتی مراجعه کند، مبارزه با پشه خاکی را بهترین راه پیشگیری از ابتلا به سالک برشمرد و گفت: پشه ها به طور معمول در زباله ها، فاضلاب های روباز، نخاله ها، محیط های مرطوب و تاریک تخم گذاری میکنند؛ نخاله های ساختمانی رها شده، ساختمان های نیمه کاره و مخروبه، حتی ساختمان های در حال ساخت که هنوز روی آجرهایشان، نمای بیرونی کار نشده است و خلل و فرج آجرها محل بسیار مناسبی برای تخم گذاری پشه ها هستند و مدیریت این مکان های مولد آلودگی در کنترل جمعیت پشه ها و قطع زنجیره ابتلا به سالک بسیار موثر خواهد بود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به طور تقریبی همه جای مشهد با ضعف و قدرت متفاوت درگیر سالک است اما مهم ترین مناطق، حاشیه شهر است که به دلیل ازدحام جمعیت، عدم رعایت نکات بهداشتی، رهاسازی فاضلاب در معابر و عدم جمع آوری صحیح زباله در این مناطق، مکان های مستعدی برای بیماری سالک هستند.

وی با اشاره به فصل های گرم سال و فعالیت بیشتر پشه ها در ساعات غروب آفتاب گفت: کودکان که بیشتر در کوچه ها و مکان های آلوده مشغول بازی و در معرض گزش هستند؛ بیشترین بیماران مبتلا به سالک هستند.

امینی با اشاره به روند کاهشی ابتلا به سالک در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال ۱۳۹۱ گفت: متاسفانه این روند با ۵۰ درصد افزایش در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل از آن، به یک هزار و ۲۷۰ بیمار رسید، و در سه ماهه نخست امسال نیز با حدود ۲۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته تعداد ۴۴۶ مورد سالک گزارش شده است.

منبع: وبدا

368

ارسال نظر