شناسه خبر: ۱۶۲۳۶۹
لینک کوتاه کپی شد

رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد مقدس مطرح کرد؛

1065 درصد رشد اعتبارات عمرانی منطقه 2 شهرداری از ابتدای فعالیت شورای ششم

رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: اعتبارات عمرانی منطقه شهرداری مشهد مقدس از ابتدای فعالیت شواری ششم نسبت به سال آخر دوره پنجم شورای شهر، 1065 درصد رشد داشته است.


1065 درصد رشد اعتبارات عمرانی منطقه 2 شهرداری از ابتدای فعالیت شورای ششم

 

به گزارش مشهد فوری به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، مجید طهوریان عسکری اظهار کرد: منطقه 2 شهرداری مشهد از نظر وسعت و جمعیت، رتبه یک را در بین مناطق سیزده‌گانه دارد و نکته جالب توجه این است که از برخی مراکز استان‌ها، وسعت و جمعیت بیشتری دارد و از همین جهت، نیاز به توجه و تمرکز ویژه چه به لحاظ سیاست‌گذاری و چه از نظر بودجه‌بندی دارد.

وی افزود: منطقه 2 با ۱۶ هزار هکتار وسعت، ۶۵۰ هزار نفر جمعیت، ۲۵ محله و ۴ ناحیه، دارای ۹ محله هدف بازآفرینی است و از این حیث نیز همتی مضاعف می‌طلبد.

رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر مشهد مقدس ادامه داد: منطقه 2 به لحاظ کلان‌پروژه عمرانی، پروژه‌های متعددی دارد که تعداد زیادی کلان‌پروژه با هدف ارتقا، توسعه و افزایش سرانه‌های خدماتی در مناطق حاشیه شهر تعریف شده است.

طهوریان عسکری بیان کرد: منطقه 2 با وجود 563 پروژه عمرانی با اعتبار بیش از 16 هزار میلیارد ریال اعتبار در سه سال اخیر به لحاظ اعتبارات عمرانی شرایط خوبی دارد و در سال 1402 رتبه دوم جذب اعتبارات عمرانی بین مناطق سیزده‌گانه مشهد را با 12 هزار میلیارد ریال اعتبار عمرانی کسب کرده است همچنین اعتبارات عمرانی منطقه 2 از ابتدای فعالیت دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نسبت به دوره پنجم شورای شهر، 1065 درصد رشد داشته است.

وی گفت: از پروژه‌های شاخص واقع در منطقه 2 می‌توان به پروژه احداث سطح 3 میدان شهید فهمیده، پروژه احداث سطح 3 میدان خیام، پروژه پارک خطی کال اسماعیل‌آباد، پروژه احداث مجموعه ورزشی کال اسماعیل‌آباد، پروژه احداث مجموعه ورزشی چندمنظوره شفا و پروژه احداث پارک محلی توس 81 اشاره کرد.

رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد مقدس خاطرنشان کرد: پروژه احداث سطح 3 میدان شهید فهمیده که به تازگی با اعتبار 4500 میلیارد ریال آغاز شده و قرار است تا پایان سال 1403 به بهره‌برداری برسد، گره‌های ترافیکی مهمی را در سطح منطقه برطرف می‌کند؛ تقاطع غیرهمسطح میدان شهید فهمیده دارای سه مسیر تبادل دسترسی شمال به شرق به طول ۱۱۰۰ متر، مسیرتبادل دسترسی جنوب به غرب به طول ۷۸۰ متر و مسیر تبادل دسترسی دوربرگردان شرق به شرق به طول ۱۶۰ مترخواهد بود.

طهوریان عسکری تصریح کرد: این طرح شامل طراحی و ساخت ۲ پل به صورت چپ‌گرد خواهد بود که یک پل از سمت جنوب به غرب از چهارراه ساجدی به سمت میدان قائم (عج) و یک پل دیگر نیز از سمت شمال به شرق از بلوار توس شمالی به سمت میدان خیام جهت کاهش ترافیک میدان شهید فهمیده ساخته خواهد شد.

رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر مشهد مقدس ادامه داد: پروژه احداث سطح 3 میدان خیام نیز با اعتبار 4200 میلیارد ریال یکی از پروژه‌های مهم در منطقه 2 محسوب می‌شود و با بهره‌برداری از آن، معضل ترافیکی بزرگراه شهید چراغچی برطرف خواهد شد.

طهوریان عسکری عنوان کرد: افزایش سرانه‌های خدماتی و توسعه فضاهای سبز و ورزشی یکی از رویکردهای اصلی شورای ششم و کمیسیون حاشیه شهر بوده و در همین راستا در منطقه 2 پروژه احداث پارک ۶ هکتاری در اسماعیل‌آباد با اعتبار 650 میلیارد ریال کلید خورد.

وی گفت: در خصوص افزایش فضاهای ورزشی نیز مجموعه ورزشی اسماعیل‌آباد با اعتبار540 میلیارد ریال، پروژه مجموعه ورزشی چندمنظوره شفا با اعتبار 650 میلیارد ریال و پروژه احداث پارک محلی توس 81 با اعتبار 280 میلیارد ریال در حال اجراست.

رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر مشهد مقدس خاطرنشان کرد: تصویب و ابلاغ طرح ساماندهی خین عرب نیز می‌تواند زمینه‌ساز توسعه هرچه بیشتر در منطقه شود و تعیین تکلیف کاربری اراضی، طرح‌ریزی توسعه خدمات زیربنایی و سرانه‌های خدماتی، تعریض خیابان‌ها، ایجاد معابر ترافیکی جدید و رفع بسیاری از مشکلات شهروندان ساکن محله، تنها بخشی از مزایای تکمیل و ابلاغ طرح ساماندهی محدوده 330 هکتاری خین عرب است.

طهوریان عسکری تصریح کرد: خین عرب جزو مناطق اقتصادی شهر محسوب می‌شود اما سال‌ها با بلاتکلیفی ناشی از نبودن طرح ساماندهی و وضعیت کاربری‌های زمین در این محدوده، مواجه بود؛ شورای ششم با ورود جدی به موضوع و تمرکز بر تعیین تکلیف اراضی و کارشناسی در خصوص انواع کاربری‌ها و سرانه‌های خدماتی توانست پس از 20سال، گره بزرگی را که سال‌ها بر کیفیت زندگی مردم در این منطقه، تاثیرات منفی و مخربی داشت را باز کند.

وی افزود: پروژه کرانه شمالی، یکی از پروژه‌های ویژه‌ای است که می‌تواند نقش مهمی در ارتقا حاشیه شهر مشهد، وضعیت معیشت و ترافیک و شهر ایجاد کند و در مرحله مطالعات نهایی قرار دارد.

رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر مشهد مقدس ادامه داد: طرح کمربند شمالی بر بخش عظیمی از محدوده حاشیه شهر همچون مناطق خین عرب، بلوار توس و اسماعیل آباد اثرگذاری مستقیم دارد و از بلوار 75متری میامی شروع می‌شود و محدوده‌های التیمور، پنجتن و مناطق چهار، سه و دو را درگیر می‌کند و تا جاده گاز خواهد داشت.

طهوریان عسکری در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های همکاران در شهرداری منطقه 2، عنوان کرد: وسعت منطقه 2 به اندازه بزرگی چند مرکز استان در کشور است و ظرفیت‌ها و چالش‌های فراوانی دارد و برای فعال کردن ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه به بهترین شکل، باید همت و تلاشی مضاعف به کار بست و طی فعالیت دو ساله دوره ششم مدیریت شهری بسیاری از ظرفیت‌های موجود در این منطقه به خوبی فعال شدند و ما در کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر تا رسیدن به نتیجه مطلوب دست از تلاش برنخواهیم داشت.

 

ارسال نظر