شناسه خبر: ۱۶۲۴۷۵
لینک کوتاه کپی شد

برگزاری اولین جشنواره فرآرده‌های توت در شاندیز

همزمان با عید سعید قربان اولین جشنواره فرآورده‌های توت شاندیز با هدف ایجاد فضای شاد برای مردم، احیای فرهنگ و سنن زیبای گذشته و آشنا نمودن خانواده‌ها و نسل جوان با نحوه تولید انواع فرآورده‌های توت با حضور مردم و مسئولان در شاندیز برگزار شد.

برگزاری اولین جشنواره فرآرده‌های توت در شاندیز

به گزارش مشهد فوری؛ سید احمد باقری، شهردار شاندیز در خصوص برگزاری اولین جشنواره توت شاندیز اظهار کرد: توت به عنوان یک محصول ویژه و استراتژیک در شاندیز شناخته می‌شود. قدمت درختان توت در این شهرستان به صدها سال پیش می‌رسد و شاندیز به عنوان یکی از پایگاه‌های اصلی کشت توت در کشور شناخته می‌شود. وی با اشاره به اینکه توت با اقلیم و آب و هوای شاندیز سازگار است، بیان کرد: این درخت در برابر سرما و کم آبی مقاوم است و به همین دلیل می‌تواند در این منطقه به خوبی رشد کند.

باقری با بیان اینکه توت خشک به عنوان محصولی که ارزش صادراتی پیدا کرده است، گفت: این محصول برای بیماران دیابتی نیز مفید است.

وی برگزاری جشنواره توت را فرصتی برای معرفی این محصول و درخت توت به مردم دانست و افزود: این جشنواره حس نوستالژی را در مردم زنده می‌کند و ارتباط عمیق مردم با این درخت را نشان می‌دهد.

شهردار شاندیز به سابقه کاشت درخت توت در شاندیز و نقش آن در زندگی مردم منطقه اشاره ای داشت و گفت: درخت توت درختی بسیار مقاوم در برابر کم آبی و آفات و متناسب با شرایط اقلیم منطقه است و در شاندیز به عنوان کهن توتستان ایران درختان توت و شاه توت بسیار کهن سالی وجود دارد که قدمت برخی از آنها به بیش از ۸۰۰ سال می‌رسد.

وی اضافه کرد: در گذشته از درختان توت با توجه به مقاومت در برابر کم آبی بیشتر استفاده می‌شد و هم اکنون نیز با توجه به سطح وسیع زیر کشت آن و توجیه اقتصادی آن با برگزاری این جشنواره درصدد اقبال بیشتر به آن و ترویج و توسعه صنایع تبدیلی مرتبط هستیم.

باقری افزود: در واقع این کار مهم منجر به این امر خواهد شد که زمینه‌ای برای جذب گردشگران بیشتری به این منطقه فراهم شود و علاوه بر این موضوع نیز می‌تواند اشتغال‌زایی را برای افراد و به ویژه جوانان به وجود ‌آورد و ما نیز در حد توان خود حمایت خواهیم کرد.

باقری با بیان اینکه؛ اولین جشنواره توت شاندیز همزمان با عید سعید قربان به همت شهرداری و شورای شهر و با همکاری دستگاه‌های دیگر برگزار می‌گردد، عنوان کرد: این جشنواره با دو هدف، ایجاد فرصت یک روز شاد در دل طبیعت با همراه خانواده در قالب یک اتفاق فرهنگی و احیاء یک سنت ارزشمند که ریشه در فرهنگ و تاریخ این منطقه دارد. برگزار شد.
 
وی با اشاره به اینکه؛ بسیاری از مسیر جاده شاندیز و خیابان‌ها درخت توت بوده است و اکنون ۷ هکتار از اراضی شهرداری اختصاص به کشت توت پیدا کرده است، تصریح کرد: در شاندیز دو نوع محصول، توت سفید کوچک و توت رسمی رایج است، که به دنبال اصلاح نژاد و نمونه‌های دیگر هستیم. همچنین در تلاش برای ایجاد صنایع تبدیلی مدرن هستیم.
 
شهردار شاندیز در محل برگزاری نخستین جشنواره توت شاندیز در جمع شهروندان و مهمانان اظهار کرد: رویکرد مدیریت شهری شاندیز این است که سعی می‌کنیم در مناسبات مختلف برنامه‌های داشته باشیم که زمینه شادی و نشاط و ارتباط بین شهروندان ایجاد کند و رویکرد ما طبیعت است. توت به عنوان محصول ویژه که در سال‌های اخیر تامین معاش و اقتصاد خانواده بر عهده داشته است برای یک جشن شاد و نشاط انتخاب شد.
 
وی ادامه داد: این اولین جشنواره است و برای سال‌های آینده دبیرخانه دائمی جشنواره‌های محلی تشکیل می‌شود. امیدواریم مسئولین این جشنواره را قدر بدانند و در سال‌های آینده هدفمند‌تر، عالمانه‌تر و باشکوه‌تر اینگونه جشنواره‌ها را برگزار نمائیم.

 

 

 

ارسال نظر