شناسه خبر: ۱۶۰۱۳۸
لینک کوتاه کپی شد

کشف سازه‌ای تاریخی حین خاکبرداری برای ایجاد استخر در زاوه

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه و زاوه از کشف بقایای اثری تاریخی حین خاکبرداری توسط بخش خصوصی در زاوه خبر داد.

کشف سازه‌ای تاریخی حین خاکبرداری برای ایجاد استخر در زاوه

به گزارش مشهد فوری ، علی محمدی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه و زاوه گفت: برابر گزارش مردمی و بازدید نیرو‌های یگان حفاظت اداره و هماهنگی صورت گرفته با نیرو‌های انتظامی و امنیتی شهرستان، از ادامه کار در محل جلوگیری و بررسی‌های لازم برای تعیین نوع، کاربرد و قدمت این اثر تاریخی توسط کارشناسان اداره در دست اقدام است.

او افزود: برابر ضوابط و بخشنامه‌های ابلاغی، کلیه مستحدثات و ساخت و ساز‌ها در سطح روستا‌ها و شهر‌ها باید با استعلامات ادارات مرتبط به‌ویژه اداره میراث‌فرهنگی صورت گیرد که تاکنون از طریق این استعلام‌ها بیش از ۱۰ اثر جدید شناسایی شده است.

محمدی بیان کرد: با همکاری نیرو‌های امنیتی انتظامی، قضایی و نیرو‌های بسیج شهرستان، به حفظ میراث‌فرهنگی بسیار خوب توجه شده و این همدلی‌ها باعث شده تا همه دستگاه‌های دولتی، غیردولتی و عموم شهروندان خود را برای صیانت و برخورد با تخریب‌گران میراث‌فرهنگی شریک و دخیل بدانند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه و زاوه ادامه داد: گزارش‌های مردمی درباره تعرض و تخریب آثارتاریخی، نشان‌دهنده حساس شدن مردم در چند سال گذشته، نسبت به داشته‌های فرهنگی و تاریخی است و مردم برای حفظ و حراست از تاریخ و هویت در کنار دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی حضور پررنگی داشته‌اند.

در شهرستان‌های تربت‌حیدریه و زاوه بیش از ۴۵۰ اثر تاریخی و گردشگری شناسایی‌شده که از این تعداد ۸۵ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

316

ارسال نظر