الف

شهردار مشهد: کوه پارک دستخوش تغییرات نمی‌شود


31 فروردین 1400 - 00:05
ddb4f57bcc
شهردار مشهد گفت: من با توجه به مطالعات فکر میکنم یک گزینه تعدیل شده در ضلع شرق اجرا می‌شود ولی در ضلع غرب فکر نمی‌کنم کوه پارک دستخوش تغییر شود.

به گزارش مشهد فوری، محمدرضا کلایی امشب در گفت‌وگوی زنده با خبرفوری در خصوص واکسیناسیون مدیران شهرداری مشهد اظهار کرد: در ستاد کرونای شهرداری مشهد با مسئولیت نایینی از ابتدا شفاف سازی کردند که چگونه پاکبانان انتخاب می‌شوند و عمده ماجرا با علوم پزشکی و وزارت بهداشت است و این مسئله در میان مدیران شهرداری رخ نداد که واکسن بزنند.

شهردار مشهد در خصوص پروژه کمربند جنوبی مشهد گفت: از دو سه منظر باید به مسئله نگاه کرد موضوع اول این است که ضرورت‌های ترافیکی و زیست محیطی جدی است و باید تصمیم بهینه را بگیریم.

وی ادامه داد: این تصمیم در زمان شهرداری پژمان گرفته شده بود و البته این ماجرا از شورای دوم شروع شده بود و مطالعات در خصوص ارتفاعات جنوبی انجام شده بود و بالاخره با بنیاد مسکن قرارداد بسته شد و بنا شد کمربند جنوبی احداث شود.

کلایی خاطرنشان کرد: اتفاقاتی که افتاد سبب شد در سال ۹۶ اعتراضات زیاد شود دادگستری و دادسرا ورود کرده و به اعتراضات سمن‌ها رسیدگی کنند که منجر به توقف پروژه شد.

شهردار مشهد با بیان اینکه در ماجرای ارتفاعات جنوبی چیزی که من با آن مواجه شدم پروژه نیمه تمامی بود که از یک طرف دغدغه‌های زیست محیطی اجازه نمی‌داد ادامه پیدا کند و از طرف دیگر هزینه‌های زیادی در خصوص آن انجام شده بود، گفت: ما با یک مسئله دیگر هم مواجه بودیم که مردم از آنجا عبور می‌کنند و آنها کاری ندارند که دادستانی و شهرداری و وزارت راه و شهرسازی چه می‌گوید آنها این مسئله را، کل حاکمیت می‌دانند و وقتی یک نفر می‌بیند در مورد پروژه‌ای ۱۰۰ها میلیارد تومان هزینه شده است و اتفاقی که افتاده راکد است؛ باید فکری برای آن کرد.

کلایی تصریح کرد: ما دیدیم دغدغه زیست محیطی درست بود و کوه‌ها تخریب شده بود و به هر حال این می‌توانست محرک توسعه باشد، مشابه اتفاقاتی که در تهران و نیاوران افتاد و جایی که باید تنفسگاه شهر باشد تبدیل به ساختمان‌های بلند مرتبه شده است بنابراین ما باید راه حل میانه را انتخاب می‌کردیم که مطالعات زیست محیطی بود و با نظر سمن‌ها و سایر دغدغه‌مندان دکتر مفتون به عنوان مشاور انتخاب شد و ما مطالعات را تعریف کردیم و گفتیم تا مطالعات زیست محیطی انجام نشود ساخت و ساز نمی‌کنیم.

شهردار مشهد ادامه داد: این روزها چند مرحله از انجام‌گیری مطالعات انجام شده و طرح‌های بالادست انجام شده و پیش‌رفته است اما برای کار میانی پروژه نیمه تمامی داشتیم که باید آن را در اختیار مردم قرار می‌دادیم و گفتیم اشکال ندارد بخشی که از انتهای دلاوران تا در حدود لادن بود را گفتیم فعلا ما اجرا می‌کنیم به گونه‌ای که با آن موضوع قبلی منافات کامل نداشته باشد و حقوق آن را تضییع نکنیم و پروژه کوه پارک شکل گرفت، اگر روزی مطالعات به این نتیجه می‌رسید که کمربند جنوبی باید ادامه پیدا کند ما چیری را از دست ندادیم و آیلند را اجرا کردیم.

وی گفت: ما می‌خواستیم کوه پارک بسازیم اما عملا زیست محیطی‌ها، نمایندگان مجلس و دغدغه مندها معتقد بودند که ما دروغ می‌گوییم و کمربند جنوبی را می‌سازیم بنابراین ما برای اعتمادسازی بخش‌هایی را اجرا نکردیم و در تقاطع هاشمیه پل دوم را اجرا نکردیم و در ورودی ما کوه‌ها را برنداشتیم و همه چیز را منطبق بر شرایط کردیم.

کلایی با بیان اینکه ما نهایت تلاش خود را در مطالعات انجام دادیم، افزود: صبح امروز کمیسیون ماده ۵ برای جنوب شرق بود و آنجا ایده خود را گفتیم و معتقدی جاده نیشابور باید وصل شود به مسیر کوشش_خلج اما انجا دشت است و می‌شود مسیری که کوه را تخریب نکند و با نظر مثبت کمیسیون ماده ۵ توافق شد تا نظرات مختلف انجام شود تا به مجموعه همتا برود و تصمیم‌گیری شود.

شهردار مشهد با بیان اینکه نه می‌شود حتما کمربند جنوبی و نه می‌شود گفت کمربند جنوبی، نه، گفت: جایی که موضوعات زیست محیطی تحت الشعاع قرار میگیرد ما به سایر موضوعات اولویت می‌دهیم.

وی گفت: من با توجه به مطالعات فکر میکنم یک گزینه تعدیل شده در ضلع شرق اجرا می‌شود ولی در ضلع غرب فکر نمی‌کنم کوه پارک دستخوش تغییر شود.

کلایی در پاسخ به این سوال که چند درصد خوش بین هستید که کوه پارک دست نخورد، خاطرنشان کرد: هزار درصد مطمئنم کوه پارک تغییر نمی‌کند، چون کمیسیون ماده ۵،  فضای شورای عالی شهرسازی و مطالعات را می‌بینم و حدسم این است که جایگزین‌های دیگری مطرح می‌شود و ممکن است در ضلع شرق امتداد طرح باشد جایی که به بلوار نماز می‌پیونند و در ضلع غرب تونلی باشد که نماز را به برونسی منتقل می‌کند، این‌ها حدس من است و نمی‌توانم تا نتیجه مطالعات زیست محیطی در این خصوص صحبت کنم.

شهردار مشهد در خصوص پروژه‌های عمرانی شهرداری گفت: رقم ۲۷ هزار میلیارد تومان براساس حاصل جمع پروژه‌های عمرانی هشت کلانشهر دیگر کشور است، ما پروژه‌های بزرگی داریم که به چشم نمی‌آید مانند پروژه‌های مترویی، ما پنجشنبه قرار است عملیات عمرانی چند بخش از پروژه‌های مترویی را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: یک مورد آن خط چهار مترو از مهر مادر انتهای خواجه ربیع tbm شروع به کار می‌کند و حفاری آغاز می‌شود و دو نقطه کم برخوردار خواجه ربیع و شهرک شهید رجایی را به هم متصل می‌کند و البته بخشی شهرک رجایی را به رضوی منتقل می‌کند نیز در حال مطالعه است.

 کلایی متذکر شد: این خود یک پروژه بزرگ است و تا نهایی شدن چند ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه دارد، خط سه مترو را نیز همین پنجشنبه از سمت انتهای الهیه آغاز می‌کنیم.

شهردار مشهد با بیان اینکه پارک ۸۰ هکتاری بهار را که از زمان شورای اول شروع شده بود را حدود ۶۰ درصدش را انجام داده ایم، گفت: این در حالی است که پارک ۷۰ هکتاری کوه شاد حدود یک سال است که آغاز شده و تا یکی دو ماه دیگر به انتها می‌رسد.

وی بیان کرد: همکاران ما در شهروند سپاری کارهایی کردند که آرزوی ما بوده چون هیچ وقت فساد جمع نمی‌شود اگر فرایند و سیستم هوشمند الکترونیکی جانشین انسان نشود.

کلایی در خصوص منابع مالی شهرداری برای اجرای پروژه‌های کلان تصریح کرد: یکی از کارهای مهم بچه‌های ما این بود که ظرفیت‌های معطل مانده طرح‌های بالادست را اجرا کردند، وقتی ۴۸درصد مردم بیشتر پروانه گرفتند و ساخت و ساز کردند من اسم آن را نه تراکم فروشی می‌گذارم نه شهر فروشی بلکه یک طرح تفصیلی است و مبانی دارد، الان ما در جاهایی طرح تفصیلی نداریم وقتی آمد می‌شود جایگزین شیوه نامه ها و اینکه رونق ساخت و ساز اتفاق بیفتد هیچ کار مشکل سازی نیست.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: بخشی از منابع بسیار زیادی که ما داریم ناشی از پیگیری‌ها است، ما بالغ بر ۶ یا هفت هزار میلیارد تومان از دولت پول گرفتیم
شاید قبلا این به ۵۰۰ میلیارد تومان نمی‌رسید.

وی افزود: اگر ما تسویه بدهی‌ها را در سال اول انجام نمی‌دادیم چه پروژه عمرانی می‌توانستیم انجام دهیم؟ بنابراین من معتقدم چند ضلع دارد و دوستان در پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشارکتی حل مسئله کردند، بخش زیادی از سهم الشرکه‌ها قبل بود و پروژه‌ها باز شده و سهم الشرکه‌های پروژه‌های مختلف صرف آبادانی شهر شده است.

کلایی در خصوص سطح دوم این مسئله گفت: سطح دوم این بوده که حق شهر مشهد را از دولت بگیریم بالاخره آنها در قانون بودجه سال‌ها بود که حقوق شهر معطل بود بالاخره از ۵۰ سال قبل یک کلانتری ساخته شده بود که پول پروانه‌اش را نداده بود در این قالب رفتن و تهاتر کردن به نظر من این کمک را آورد.

شهردار مشهد متذکر: نکته سوم است که رونق ساخت و ساز در شهر مشهد اتفاق افتاد که اگر اتفاق نمی‌افتاد من نمیدانم به لحاظ اجتماعی ما چه وضعیتی داشتیم.

وی در خصوص فرهنگسرای قرآن و عترت و ساختمان‌هایی که به سایر نهادها سپرده شده، گفت: خیلی روشن است که دو نگاه به مدیریت شهری وجود دارد یک نگاه می‌گوید ما مسئول انجام خدمات شهری در سطح حداقلی و برخی اقدامات حداقلی هستیم باید زباله را جمع کنیم فضای سبز را نگه‌داریم ولی نگاه دیگر که در اغلب کلانشهرها حاکم است می‌گوید مدیریت شهری متولی همه چیز شهر است.

کلایی با بیان اینکه اگر اقتصاد شهر مشهد رونق نداشته باشد متولی آن مدیریت شهری است، بیان کرد: در حوزه‌های عملیاتی و تصدی گری نه و طبیعی است که راهنمایی و رانندگی وظیفه خود را انجام دهد اما آنکه هماهنگ کننده این امور است مدیریت شهری است و همه این موارد را با رویکرد منفعت مردم باید لحاظ کند.

شهردار مشهد گفت: اینکه می‌گویند شورا، شورای شهر باشد نه شهرداری به این معنا است که بایستی به سراغ شورا برویم و بگوییم گره سیستم دولتی در معتادان متجاهر چیست و آنها به عنوان شورای شهر در کمپ معتادان متجاهر مشارکت می‌کنند.

وی افزود: برند شهر خیلی مهم است اینکه مشهد یک شهر تمیز، فاقد معتاد است و کودکان کار در روحیه زائر و مجاور اثر می‌گذارد را با دید اقتصادی می‌بینم و معتقدم و هرچه کمک کنیم معتاد کمتر شود همانقدر اقتصاد رشد می‌کند.

کلایی با شاخص شمردن مجتمع شوق زندگی در این خصوص گفت: سازمان اجتماعی و فرهنگی ما در ساختمانی در پارک بهار بود آن ساختمان منطقه ۳ هم در آن مستقر است و فرهنگسرای قرآن و عترت نیز هست و حدود ۶۰ درصدش در اختیار معاونت اجتماعی و فرهنگی ما بوده است.

شهردار مشهد با بیان اینکه شهرداری قصد توسعه فضای فرهنگی در اماکن خالی از سکنه را دارد، توضیح داد: ما معاونت اجتماعی فرهنگی را به ساختمان قدیمی اتوبوسرانی در چهارراه دکترا منتقل کردیم یکی از ضرورت‌ها قرارگاه مقابله با آسیب‌های اجتماعی بود و به سراغ سایر نهادها رفتیم و با همکاری همه ارگان‌ها الگوی جدیدی از دستگاه قضایی ایجاد کردیم.

وی به مجتمع شوق زندگی اشاره کرد و افزود: در این مجموعه سمن‌ها مشغول به فعالیت هستند و ۱۴ رمضان افتتاحیه این مرکز است. دادسرای ناحیه ۷ که موضوعات شهرسازی انجام می‌دهد ساختمان کوچکی داشت و در دوره مرتضوی درخواست ساختمان کرده بود که اکنون اجاره هم دریافت می‌شود و از مجتمع شوق زندگی هم اجاره دریافت می‌شود.

کلایی یادآور شد: ما یک شهرداری لال هستیم و نمی‌توانیم نکات خود را خوب بیان کنیم، من در حاشیه شهر شرمنده مردم هستم و هنوز کار زمین مانده زیادی داریم.

شهردار مشهد با بیان اینکه ما یک نگاه عمومی داریم و از روز اول هم مطرح بود این است که ۱۰۰ متری شهر را مانند پنیر برش خورده شهر را به حاشیه و متن تبدیل کرده است و ما باید این‌ها را بهم متصل کنیم، گفت: وقتی شما می‌خواهید از اسماعیل آباد به یک مجتمع درمانی بروید کار دشواری است و به رها شدگی تبدیل شده است، ما سعی کردیم اینها را به هم مرتبط کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به یک نقطه در حاشیه شهر توجه ویژه کردیم، بیان کرد: معتقدم شهرک شهید رجایی چشم حاشیه شهر مشهد است و به این دلیل نمی‌شود به آن کامل رسبدگی کرد که ذی نفعان جدی در آنجا وجود دارند.

کلایی با اشاره به ماجرای خشکسالی دهه ۶۰ مشهد و تصاحب اموال آستان قدس توسط افراد گفت:  آستان قدس هم دور مابقی زمین‌هایش را دیوار کشید و این کل مسئله و ماجرای محرومیت شهرک شهید رجایی است.

شهردار مشهد گفت: منظور از یک حاشیه کمتر شهرک رجایی است و گفت‌وگویی که میان نهادها است فوق العاده است و با توجه به مشکلات این منطقه باید به توافق جدی می‌رسیدیم و با همکاری همه نهادها به توافق رسیدیم و ۲۸۶ هکتار از آنجا را تعیین تکلیف کردیم.

وی خاطرنشان کرد: ۱۳۵ دفتر تسهیلگری در کشور وجود دارد که یک سوم آن در مشهد است که هنوز کامل راه نیفتاده و اگر شروع کنند بسیار کمک کننده هستند.

کلایی گفت: یک فضای ۵ هکتاری در انتهای شهید معقول و مهدیس وجود دارد که متعلق به آستان قدس است در حالی که سال‌هاست که مردم آنجا یک فضای سبز کوچک هم ندارد، روز عید فطر پارک ۵ هکتاری این منطقه افتتاح می‌شود.

شهردار مشهد در خصوص اراضی پادگان لشکر ۷۷ بیان کرد: این پروژه‌ تاریخچه طولانی دارد و گره‌های زیادی دارد و توافقات زیادی در هر دوره برای آن شکل گرفته و من سعی کردم گرهی به آن اضافه نکنم.

وی ادامه داد: طرحی که شورای عالی شهرسازی داده بود خیلی خوب بود مذاکرات خیلی خوب بود اما من اینجا شرمنده مردم هستم و نتوانستم به سرانجام برسانم و فکر نمی‌کنم تا سال‌های سال اینده هم کاری انجام شود.

کلایی افزود: الان آن باغ خالی است و ارتش جای دیگری رفته است اما مکانیزم تصمیم‌گیری جوری نیست که کار را به سرانجام ‌برساند.

شهردار مشهد گفت: همیشه گفتم کار مهم است و باطل السحر است واقعیت هم همین است و شورا بسیار کمک کرده است، در هر مجموعه‌ای نظرات متفاوت است شورا جایی کارهایی کرده است و واقعا خوب بوده است. اما افراد نظرات و توقعاتی هم دارند و سر جمع فکر می‌کنم خوب کار کردیم و گلایه از شورا را ناسپاسی می‌دانم.

وی در خصوص کاندیدا شدن برای ریاست جمهوری گفت:‌ما آشغال جمع می‌کنیم و مرده دفن می‌کنیم و آتش خاموش می‌کنیم.

کلایی خاطرنشان کرد: شاید در حوزه فرهنگی نقطه نظرات ما با شورا متفاوت بود، من معتقدم شهردار مردم مشهدم و باید کاری کنم که مردم می‌خواهند
اگر می‌خواهند از فوتبال حمایت شود حمایت کنم اگر معتقدند پول دور ریختن است انجام نمی‌دهیم، اینکه یک عده مثلا رای دهندگان را مردم مشهد بدانیم و بقیه را نه، این ظلم به مردم و مدیریت شهری است.

شهردار مشهد گفت: شاید این اختلاف نظر اتفاق است اما ما تقریبا چیزی را که مردم خواستند به بهترین نحو انجام دادیم، اما کسی معتقد است شهر در فاطمیه نباید سیاه پوش باشد من به آن معتقد نیستم و اگر کسی قائل به این است که شهر باید شاد باشد و برنامه موسیقی برگزار شود من سعی می‌کنم با متولیانش صحبت کنم.

وی خاطرنشان کرد: پنج موج نظرسنجی برای جهاددانشگاهی انجام شده است و واقعا خواسته مردم این است که شهر سبز و تمیز باشد فساد در ‌مدیریت شهری کمتر باشد‌.

کلایی یادآور شد: من شهردار همه مردم شهرم و کسی در این شهر جای دیگری را تنگ نمی‌کند، اینقدر این شهر بزرگ‌و پر برکت است که اگر به همه هم خدمات بدهی چیزی کم نمی‌شود مشهد خیلی دوستداشتنی است این شعار نیست برای اینکه همه چیز اینجا جا می‌شود.‌ واقعا مشهد خوشگل و دوستداشتنی است.

شهردار مشهد گفت: بزرگترین کاری که در حوزه فرهنگی عقب هستیم فرهنگ شهروندی است، حق تقدم، تفکیک زباله چیزهایی که مردم مشهد می‌خواهند و حق آن‌ها است.

وی در توصیه شهردار بعدی مشهد گفت: شهردار بعدی مشهد، مشهد را دوست داشته باشد.

شهردار مشهد گفت: من با توجه به مطالعات فکر میکنم یک گزینه تعدیل شده در ضلع شرق اجرا می‌شود ولی در ضلع غرب فکر نمی‌کنم کوه پارک دستخوش تغییر شود.

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

ddb4f57bcc
31 فروردین 1400 - 00:05

به گزارش مشهد فوری، محمدرضا کلایی امشب در گفت‌وگوی زنده با خبرفوری در خصوص واکسیناسیون مدیران شهرداری مشهد اظهار کرد: در ستاد کرونای شهرداری مشهد با مسئولیت نایینی از ابتدا شفاف سازی کردند که چگونه پاکبانان انتخاب می‌شوند و عمده ماجرا با علوم پزشکی و وزارت بهداشت است و این مسئله در میان مدیران شهرداری رخ نداد که واکسن بزنند.

شهردار مشهد در خصوص پروژه کمربند جنوبی مشهد گفت: از دو سه منظر باید به مسئله نگاه کرد موضوع اول این است که ضرورت‌های ترافیکی و زیست محیطی جدی است و باید تصمیم بهینه را بگیریم.

وی ادامه داد: این تصمیم در زمان شهرداری پژمان گرفته شده بود و البته این ماجرا از شورای دوم شروع شده بود و مطالعات در خصوص ارتفاعات جنوبی انجام شده بود و بالاخره با بنیاد مسکن قرارداد بسته شد و بنا شد کمربند جنوبی احداث شود.

کلایی خاطرنشان کرد: اتفاقاتی که افتاد سبب شد در سال ۹۶ اعتراضات زیاد شود دادگستری و دادسرا ورود کرده و به اعتراضات سمن‌ها رسیدگی کنند که منجر به توقف پروژه شد.

شهردار مشهد با بیان اینکه در ماجرای ارتفاعات جنوبی چیزی که من با آن مواجه شدم پروژه نیمه تمامی بود که از یک طرف دغدغه‌های زیست محیطی اجازه نمی‌داد ادامه پیدا کند و از طرف دیگر هزینه‌های زیادی در خصوص آن انجام شده بود، گفت: ما با یک مسئله دیگر هم مواجه بودیم که مردم از آنجا عبور می‌کنند و آنها کاری ندارند که دادستانی و شهرداری و وزارت راه و شهرسازی چه می‌گوید آنها این مسئله را، کل حاکمیت می‌دانند و وقتی یک نفر می‌بیند در مورد پروژه‌ای ۱۰۰ها میلیارد تومان هزینه شده است و اتفاقی که افتاده راکد است؛ باید فکری برای آن کرد.

کلایی تصریح کرد: ما دیدیم دغدغه زیست محیطی درست بود و کوه‌ها تخریب شده بود و به هر حال این می‌توانست محرک توسعه باشد، مشابه اتفاقاتی که در تهران و نیاوران افتاد و جایی که باید تنفسگاه شهر باشد تبدیل به ساختمان‌های بلند مرتبه شده است بنابراین ما باید راه حل میانه را انتخاب می‌کردیم که مطالعات زیست محیطی بود و با نظر سمن‌ها و سایر دغدغه‌مندان دکتر مفتون به عنوان مشاور انتخاب شد و ما مطالعات را تعریف کردیم و گفتیم تا مطالعات زیست محیطی انجام نشود ساخت و ساز نمی‌کنیم.

شهردار مشهد ادامه داد: این روزها چند مرحله از انجام‌گیری مطالعات انجام شده و طرح‌های بالادست انجام شده و پیش‌رفته است اما برای کار میانی پروژه نیمه تمامی داشتیم که باید آن را در اختیار مردم قرار می‌دادیم و گفتیم اشکال ندارد بخشی که از انتهای دلاوران تا در حدود لادن بود را گفتیم فعلا ما اجرا می‌کنیم به گونه‌ای که با آن موضوع قبلی منافات کامل نداشته باشد و حقوق آن را تضییع نکنیم و پروژه کوه پارک شکل گرفت، اگر روزی مطالعات به این نتیجه می‌رسید که کمربند جنوبی باید ادامه پیدا کند ما چیری را از دست ندادیم و آیلند را اجرا کردیم.

وی گفت: ما می‌خواستیم کوه پارک بسازیم اما عملا زیست محیطی‌ها، نمایندگان مجلس و دغدغه مندها معتقد بودند که ما دروغ می‌گوییم و کمربند جنوبی را می‌سازیم بنابراین ما برای اعتمادسازی بخش‌هایی را اجرا نکردیم و در تقاطع هاشمیه پل دوم را اجرا نکردیم و در ورودی ما کوه‌ها را برنداشتیم و همه چیز را منطبق بر شرایط کردیم.

کلایی با بیان اینکه ما نهایت تلاش خود را در مطالعات انجام دادیم، افزود: صبح امروز کمیسیون ماده ۵ برای جنوب شرق بود و آنجا ایده خود را گفتیم و معتقدی جاده نیشابور باید وصل شود به مسیر کوشش_خلج اما انجا دشت است و می‌شود مسیری که کوه را تخریب نکند و با نظر مثبت کمیسیون ماده ۵ توافق شد تا نظرات مختلف انجام شود تا به مجموعه همتا برود و تصمیم‌گیری شود.

شهردار مشهد با بیان اینکه نه می‌شود حتما کمربند جنوبی و نه می‌شود گفت کمربند جنوبی، نه، گفت: جایی که موضوعات زیست محیطی تحت الشعاع قرار میگیرد ما به سایر موضوعات اولویت می‌دهیم.

وی گفت: من با توجه به مطالعات فکر میکنم یک گزینه تعدیل شده در ضلع شرق اجرا می‌شود ولی در ضلع غرب فکر نمی‌کنم کوه پارک دستخوش تغییر شود.

کلایی در پاسخ به این سوال که چند درصد خوش بین هستید که کوه پارک دست نخورد، خاطرنشان کرد: هزار درصد مطمئنم کوه پارک تغییر نمی‌کند، چون کمیسیون ماده ۵،  فضای شورای عالی شهرسازی و مطالعات را می‌بینم و حدسم این است که جایگزین‌های دیگری مطرح می‌شود و ممکن است در ضلع شرق امتداد طرح باشد جایی که به بلوار نماز می‌پیونند و در ضلع غرب تونلی باشد که نماز را به برونسی منتقل می‌کند، این‌ها حدس من است و نمی‌توانم تا نتیجه مطالعات زیست محیطی در این خصوص صحبت کنم.

شهردار مشهد در خصوص پروژه‌های عمرانی شهرداری گفت: رقم ۲۷ هزار میلیارد تومان براساس حاصل جمع پروژه‌های عمرانی هشت کلانشهر دیگر کشور است، ما پروژه‌های بزرگی داریم که به چشم نمی‌آید مانند پروژه‌های مترویی، ما پنجشنبه قرار است عملیات عمرانی چند بخش از پروژه‌های مترویی را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: یک مورد آن خط چهار مترو از مهر مادر انتهای خواجه ربیع tbm شروع به کار می‌کند و حفاری آغاز می‌شود و دو نقطه کم برخوردار خواجه ربیع و شهرک شهید رجایی را به هم متصل می‌کند و البته بخشی شهرک رجایی را به رضوی منتقل می‌کند نیز در حال مطالعه است.

 کلایی متذکر شد: این خود یک پروژه بزرگ است و تا نهایی شدن چند ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه دارد، خط سه مترو را نیز همین پنجشنبه از سمت انتهای الهیه آغاز می‌کنیم.

شهردار مشهد با بیان اینکه پارک ۸۰ هکتاری بهار را که از زمان شورای اول شروع شده بود را حدود ۶۰ درصدش را انجام داده ایم، گفت: این در حالی است که پارک ۷۰ هکتاری کوه شاد حدود یک سال است که آغاز شده و تا یکی دو ماه دیگر به انتها می‌رسد.

وی بیان کرد: همکاران ما در شهروند سپاری کارهایی کردند که آرزوی ما بوده چون هیچ وقت فساد جمع نمی‌شود اگر فرایند و سیستم هوشمند الکترونیکی جانشین انسان نشود.

کلایی در خصوص منابع مالی شهرداری برای اجرای پروژه‌های کلان تصریح کرد: یکی از کارهای مهم بچه‌های ما این بود که ظرفیت‌های معطل مانده طرح‌های بالادست را اجرا کردند، وقتی ۴۸درصد مردم بیشتر پروانه گرفتند و ساخت و ساز کردند من اسم آن را نه تراکم فروشی می‌گذارم نه شهر فروشی بلکه یک طرح تفصیلی است و مبانی دارد، الان ما در جاهایی طرح تفصیلی نداریم وقتی آمد می‌شود جایگزین شیوه نامه ها و اینکه رونق ساخت و ساز اتفاق بیفتد هیچ کار مشکل سازی نیست.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: بخشی از منابع بسیار زیادی که ما داریم ناشی از پیگیری‌ها است، ما بالغ بر ۶ یا هفت هزار میلیارد تومان از دولت پول گرفتیم
شاید قبلا این به ۵۰۰ میلیارد تومان نمی‌رسید.

وی افزود: اگر ما تسویه بدهی‌ها را در سال اول انجام نمی‌دادیم چه پروژه عمرانی می‌توانستیم انجام دهیم؟ بنابراین من معتقدم چند ضلع دارد و دوستان در پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشارکتی حل مسئله کردند، بخش زیادی از سهم الشرکه‌ها قبل بود و پروژه‌ها باز شده و سهم الشرکه‌های پروژه‌های مختلف صرف آبادانی شهر شده است.

کلایی در خصوص سطح دوم این مسئله گفت: سطح دوم این بوده که حق شهر مشهد را از دولت بگیریم بالاخره آنها در قانون بودجه سال‌ها بود که حقوق شهر معطل بود بالاخره از ۵۰ سال قبل یک کلانتری ساخته شده بود که پول پروانه‌اش را نداده بود در این قالب رفتن و تهاتر کردن به نظر من این کمک را آورد.

شهردار مشهد متذکر: نکته سوم است که رونق ساخت و ساز در شهر مشهد اتفاق افتاد که اگر اتفاق نمی‌افتاد من نمیدانم به لحاظ اجتماعی ما چه وضعیتی داشتیم.

وی در خصوص فرهنگسرای قرآن و عترت و ساختمان‌هایی که به سایر نهادها سپرده شده، گفت: خیلی روشن است که دو نگاه به مدیریت شهری وجود دارد یک نگاه می‌گوید ما مسئول انجام خدمات شهری در سطح حداقلی و برخی اقدامات حداقلی هستیم باید زباله را جمع کنیم فضای سبز را نگه‌داریم ولی نگاه دیگر که در اغلب کلانشهرها حاکم است می‌گوید مدیریت شهری متولی همه چیز شهر است.

کلایی با بیان اینکه اگر اقتصاد شهر مشهد رونق نداشته باشد متولی آن مدیریت شهری است، بیان کرد: در حوزه‌های عملیاتی و تصدی گری نه و طبیعی است که راهنمایی و رانندگی وظیفه خود را انجام دهد اما آنکه هماهنگ کننده این امور است مدیریت شهری است و همه این موارد را با رویکرد منفعت مردم باید لحاظ کند.

شهردار مشهد گفت: اینکه می‌گویند شورا، شورای شهر باشد نه شهرداری به این معنا است که بایستی به سراغ شورا برویم و بگوییم گره سیستم دولتی در معتادان متجاهر چیست و آنها به عنوان شورای شهر در کمپ معتادان متجاهر مشارکت می‌کنند.

وی افزود: برند شهر خیلی مهم است اینکه مشهد یک شهر تمیز، فاقد معتاد است و کودکان کار در روحیه زائر و مجاور اثر می‌گذارد را با دید اقتصادی می‌بینم و معتقدم و هرچه کمک کنیم معتاد کمتر شود همانقدر اقتصاد رشد می‌کند.

کلایی با شاخص شمردن مجتمع شوق زندگی در این خصوص گفت: سازمان اجتماعی و فرهنگی ما در ساختمانی در پارک بهار بود آن ساختمان منطقه ۳ هم در آن مستقر است و فرهنگسرای قرآن و عترت نیز هست و حدود ۶۰ درصدش در اختیار معاونت اجتماعی و فرهنگی ما بوده است.

شهردار مشهد با بیان اینکه شهرداری قصد توسعه فضای فرهنگی در اماکن خالی از سکنه را دارد، توضیح داد: ما معاونت اجتماعی فرهنگی را به ساختمان قدیمی اتوبوسرانی در چهارراه دکترا منتقل کردیم یکی از ضرورت‌ها قرارگاه مقابله با آسیب‌های اجتماعی بود و به سراغ سایر نهادها رفتیم و با همکاری همه ارگان‌ها الگوی جدیدی از دستگاه قضایی ایجاد کردیم.

وی به مجتمع شوق زندگی اشاره کرد و افزود: در این مجموعه سمن‌ها مشغول به فعالیت هستند و ۱۴ رمضان افتتاحیه این مرکز است. دادسرای ناحیه ۷ که موضوعات شهرسازی انجام می‌دهد ساختمان کوچکی داشت و در دوره مرتضوی درخواست ساختمان کرده بود که اکنون اجاره هم دریافت می‌شود و از مجتمع شوق زندگی هم اجاره دریافت می‌شود.

کلایی یادآور شد: ما یک شهرداری لال هستیم و نمی‌توانیم نکات خود را خوب بیان کنیم، من در حاشیه شهر شرمنده مردم هستم و هنوز کار زمین مانده زیادی داریم.

شهردار مشهد با بیان اینکه ما یک نگاه عمومی داریم و از روز اول هم مطرح بود این است که ۱۰۰ متری شهر را مانند پنیر برش خورده شهر را به حاشیه و متن تبدیل کرده است و ما باید این‌ها را بهم متصل کنیم، گفت: وقتی شما می‌خواهید از اسماعیل آباد به یک مجتمع درمانی بروید کار دشواری است و به رها شدگی تبدیل شده است، ما سعی کردیم اینها را به هم مرتبط کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به یک نقطه در حاشیه شهر توجه ویژه کردیم، بیان کرد: معتقدم شهرک شهید رجایی چشم حاشیه شهر مشهد است و به این دلیل نمی‌شود به آن کامل رسبدگی کرد که ذی نفعان جدی در آنجا وجود دارند.

کلایی با اشاره به ماجرای خشکسالی دهه ۶۰ مشهد و تصاحب اموال آستان قدس توسط افراد گفت:  آستان قدس هم دور مابقی زمین‌هایش را دیوار کشید و این کل مسئله و ماجرای محرومیت شهرک شهید رجایی است.

شهردار مشهد گفت: منظور از یک حاشیه کمتر شهرک رجایی است و گفت‌وگویی که میان نهادها است فوق العاده است و با توجه به مشکلات این منطقه باید به توافق جدی می‌رسیدیم و با همکاری همه نهادها به توافق رسیدیم و ۲۸۶ هکتار از آنجا را تعیین تکلیف کردیم.

وی خاطرنشان کرد: ۱۳۵ دفتر تسهیلگری در کشور وجود دارد که یک سوم آن در مشهد است که هنوز کامل راه نیفتاده و اگر شروع کنند بسیار کمک کننده هستند.

کلایی گفت: یک فضای ۵ هکتاری در انتهای شهید معقول و مهدیس وجود دارد که متعلق به آستان قدس است در حالی که سال‌هاست که مردم آنجا یک فضای سبز کوچک هم ندارد، روز عید فطر پارک ۵ هکتاری این منطقه افتتاح می‌شود.

شهردار مشهد در خصوص اراضی پادگان لشکر ۷۷ بیان کرد: این پروژه‌ تاریخچه طولانی دارد و گره‌های زیادی دارد و توافقات زیادی در هر دوره برای آن شکل گرفته و من سعی کردم گرهی به آن اضافه نکنم.

وی ادامه داد: طرحی که شورای عالی شهرسازی داده بود خیلی خوب بود مذاکرات خیلی خوب بود اما من اینجا شرمنده مردم هستم و نتوانستم به سرانجام برسانم و فکر نمی‌کنم تا سال‌های سال اینده هم کاری انجام شود.

کلایی افزود: الان آن باغ خالی است و ارتش جای دیگری رفته است اما مکانیزم تصمیم‌گیری جوری نیست که کار را به سرانجام ‌برساند.

شهردار مشهد گفت: همیشه گفتم کار مهم است و باطل السحر است واقعیت هم همین است و شورا بسیار کمک کرده است، در هر مجموعه‌ای نظرات متفاوت است شورا جایی کارهایی کرده است و واقعا خوب بوده است. اما افراد نظرات و توقعاتی هم دارند و سر جمع فکر می‌کنم خوب کار کردیم و گلایه از شورا را ناسپاسی می‌دانم.

وی در خصوص کاندیدا شدن برای ریاست جمهوری گفت:‌ما آشغال جمع می‌کنیم و مرده دفن می‌کنیم و آتش خاموش می‌کنیم.

کلایی خاطرنشان کرد: شاید در حوزه فرهنگی نقطه نظرات ما با شورا متفاوت بود، من معتقدم شهردار مردم مشهدم و باید کاری کنم که مردم می‌خواهند
اگر می‌خواهند از فوتبال حمایت شود حمایت کنم اگر معتقدند پول دور ریختن است انجام نمی‌دهیم، اینکه یک عده مثلا رای دهندگان را مردم مشهد بدانیم و بقیه را نه، این ظلم به مردم و مدیریت شهری است.

شهردار مشهد گفت: شاید این اختلاف نظر اتفاق است اما ما تقریبا چیزی را که مردم خواستند به بهترین نحو انجام دادیم، اما کسی معتقد است شهر در فاطمیه نباید سیاه پوش باشد من به آن معتقد نیستم و اگر کسی قائل به این است که شهر باید شاد باشد و برنامه موسیقی برگزار شود من سعی می‌کنم با متولیانش صحبت کنم.

وی خاطرنشان کرد: پنج موج نظرسنجی برای جهاددانشگاهی انجام شده است و واقعا خواسته مردم این است که شهر سبز و تمیز باشد فساد در ‌مدیریت شهری کمتر باشد‌.

کلایی یادآور شد: من شهردار همه مردم شهرم و کسی در این شهر جای دیگری را تنگ نمی‌کند، اینقدر این شهر بزرگ‌و پر برکت است که اگر به همه هم خدمات بدهی چیزی کم نمی‌شود مشهد خیلی دوستداشتنی است این شعار نیست برای اینکه همه چیز اینجا جا می‌شود.‌ واقعا مشهد خوشگل و دوستداشتنی است.

شهردار مشهد گفت: بزرگترین کاری که در حوزه فرهنگی عقب هستیم فرهنگ شهروندی است، حق تقدم، تفکیک زباله چیزهایی که مردم مشهد می‌خواهند و حق آن‌ها است.

وی در توصیه شهردار بعدی مشهد گفت: شهردار بعدی مشهد، مشهد را دوست داشته باشد.

منبع: مشهد فوری

316

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

اخبار ایران و جهان