شناسه خبر: ۱۶۲۱۱۷
لینک کوتاه کپی شد

پایان حفاری تمام خطوط قطار شهری مشهد تا پایان سال۱۴۰۴

مدیرعامل شرکت ساخت قطار شهری مشهد گفت: براساس برنامه‌ریزی که صورت گرفته‌ ، مقرر شده تا پایان سال ۱۴۰۴ حفاری تمامی خطوط قطار شهری مشهد به اتمام برسد.

پایان حفاری تمام خطوط قطار شهری مشهد تا پایان سال۱۴۰۴

به گزارش مشهد فوری؛ کیانوش کیامرز امروز در مراسم آغاز عملیات حفاری مسیر غربی پروژه خط 3 قطار شهری مشهد، اظهار داشت: با تلاش بسیار زیاد همکاران ما در قطار شهری و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، امروز عملیات اجرایی حفاری مسیر غربی خط 3 شروع خواهد شد و امیدوارم با بهره برداری از آن، مردم قاسم آباد و شهرک غرب شاهد تسهیل رفت و آمد با حمل و نقل عمومی باشند.

وی افزود: این دستگاه از انتهای شهرک ابوذر به میدان امام علی حمل شد که جا به جایی دستگاه رکورد بزرگی بود. دستگاه در سال‌های گذشته به کمک نیروهای غیر بومی کار می کرد اما در سال‌های اخیر به همت جوانان ایرانی، این دستگاه کاملا بومی سازی شده است.

کیامرز ادامه داد: امسال براساس دستور شهردار مشهد، دستگاه حفاری، عملیات اصلی و واقعی خود را دارد و حرکت دستگاه به سمت قاسم آباد به خوبی قابل دیدن خواهد بود. ما برنامه داریم کل حفاری شهر را تا پایان سال 1404 به پایان برسانیم. این برنامه به همت همکاران قطار شهری یقینا دور از انتظار نیست.

مدیرعامل شرکت ساخت قطار شهری مشهد افزود: شهر مشهد امروز جز معدود شهرهای کشور بوده که به صورت سه شیفت در حال کار کردن است. روزانه شاهد این روند هستیم و امیدواریم فاز یک خط سه را تا پایان سال 1403 به بهره برداری برسانیم.

باوجود محدودیت‌های اعتباری، احداث خطوط قطار شهری ادامه دارد

محمدرضا قلندرشریف، شهردار مشهد نیز اظهار داشت: برای خدمت به مردم فارغ از هر موضوع و چالشی که وجود دارد، آماده هستیم. احداث خطوط قطارشهری ثمره خودباوری است، هدف گذاری و ریل گذاری ما حرکت به سمت پروژه‌های کوتاه، میان و بلند مدت است و نگاه ما فرازمانی است و به دنبال کار تبلیغاتی نیستیم؛ تمامی اقدامات با برنامه ریزی و نیازسنجی انجام‌ می‌شود.

وی افزود: در مشهد دو دستگاه TBM مشغول به کار هستند که هزینه نگهداری و تجهیز بسیار گزاف است اما قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) پای کار مدیریت شهری است؛ احداث هر کیلومتر خط قطارشهری 2 هزار و 500 میلیارد تومان هزینه دارد.

شهردار مشهد گفت: یکی از اولویت‌های مدیریت شهری در این دوره کاهش گره‌های ترافیکی در محورهای مهم شهر است. بر همین اساس پروژه احداث پل‌های سطح سوم میدان شهید فهمیده در دستور کار قرار گرفته است.

 انجام روزانه یک میلیون سفر با مترو پس از افتتاح خط 4 قطار شهری مشهد

پوریا محمدیان‌یزدی، معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز اظهار داشت: مشهد 3 میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد که در طرح جامع حمل‌ونقلی برای هر نفر در روز 2 سفر پیش‌بینی شده است یعنی تنها ساکنان این شهر روزانه 7 میلیون بار سفر دارند که از این تعداد، 300 هزار نفر با مترو، یک میلیون نفر با اتوبوس و یک میلیون و پانصد هزار سفر با تاکسی، تاکسی‌های اینترنتی، سرویس مدارس و غیره انجام می‌شود.

وی افزود: علاوه بر این با توجه به حضور میلیونی زائران در مشهد، روزانه تعداد زیادی سفر توسط آنان نیز در سطح شهر انجام می‌شود که این موضوع موجب افزایش ترافیک شده است.

محمدیان یزدی تصریح کرد: با اجرای 4 خط قطارشهری درصدد هستیم تا تعداد سفرهای روزانه با مترو را به یک میلیون سفر برسانیم. خط یک به طول به 24 کیلومتر، خط دو به طول 14.5 کیلومتر، خط 3 با طول 30 کیلومتر و خط 4 به طول 17 کیلومتر در مشهد احداث می‌شود که دو خط کامل به بهره‌برداری رسیده و فاز یک خط 3 از حدفاصل میدان شهدا تا پایانه مسافربری به طول 6 کیلومتر در نیمه ابتدایی سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: امروز حفاری قسمت نهایی خط سوم به سمت غرب مشهد به طول 10 کیلومتر برای رسیدن به بزرگترین پایانه غرب مشهد انجام می‌شود که با توجه به اینکه ایستگاه پایانی قطار ملی مشهد به گرگان، ایستگاه پایانی قطار گلبهار به مشهد، پایانه برون شهری و غیره در این پایانه هستند؛ این پایانه تبدیل به یکی از بزرگترین کانون های حمل‌ و نقلی می شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اولویت‌های مدیریت شهری تاییددراین دوره کاهش گره‌های ترافیکی در محورهای مهم شهر است. بر همین اساس پروژه احداث پل‌های سطح سوم میدان شهید فهمیده باهدف تسهیل تردد در این میدان در دستور کار قرار گرفته است.

محمدیان یزدی عنوان کرد: این پروژه شامل طراحی و ساخت دو دستگاه پل به‌صورت چپگرد خواهد بود که یک دستگاه آن از سمت جنوب به غرب از چهارراه ساجدی به سمت میدان قائم(عج) و یک پل دیگر نیز از سمت شمال به شرق از بولوار توس شمالی به سمت میدان خیام جهت کاهش ترافیک میدان شهید فهمیده ساخته خواهد شد.

وی ادامه داد: یک پل دوربرگردان نیز در ضلع شرقی میدان جهت تسهیل دسترسی به خیابان طرح چی و کاهش بار ترافیکی میدان شهید فهمیده پیش‌بینی‌شده است؛ طراحی و اجرای این پروژه مبتنی بر تکنولوژی‌های روز بوده و به روش سگمنتال(استفاده از قطعات پیش‌ساخته بتنی ) توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) احداث می‌شود.

معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد اظهار داشت: پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان شهید فهمیده دارای سه مسیر تبادل دسترسی شمال به شرق به طول 1100 متر، مسیر تبادل دسترسی جنوب به غرب به طول 780 مترو مسیر تبادل دسترسی شرق به شرق به طول 160 متر خواهد بود. اکنون مقدمات موردنیاز کار آماده و عملیات اجرایی پروژه پل سوم تقاطع غیرهمسطح میدان شهید فهمیده با حضور مسئولان کشوری و استانی در ایام مبارک دهه فجر آغاز خواهد شد.

اتصال مترو به حرم مطهر در سالروز ولادت امام‌رضا(ع)

مجید نژادحسین، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد نیز اظهار داشت: شورای ششم شهر مشهد، شورای مظلومی است چراکه اقدامات مختلف و متنوعی که داشته، رسانه‌ای نشده است.

وی افزود: در این دوره مدیریت شهری، در 80 محله بازآفرینی، 2 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های خُرد هزینه شده، این پروژه‌ها، پروژه‌های زودبازده هستند که براساس خواست و نظر مردمی در دستورکار قرار گرفته است.

نژادحسین تصریح کرد: هم‌تراز اعتبار پروژه‌های زودبازده، یعنی 2 هزار میلیارد تومان هم به حوزه مطالعات شهری اختصاص داده‌ایم، امروز که عملیات کلنگ‌زنی دو پروژه شهری را شاهد هستیم، ثمره همین مطالعات است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در کنار این پروژه‌های کلان، پروژه‌های زیرساختی هم مدنظر شورای ششم بوده؛ از ابتدای این دوره تاکنون، 2100 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه خطوط ریلی هزینه کرده‌ایم که زیرزمین بوده و در مقابل چشم مردم قرار ندارد‌.

وی با بیان این مطلب که در سال آینده، ایستگاه "سلامت" خط 2 مترو مشهد تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: حفاری خطوط 3 و 4 هم در همین دوره تکمیل خواهد شد که پروژه بسیار هزینه‌بری است.

 

ارسال نظر