شناسه خبر: ۱۶۲۳۵۷
لینک کوتاه کپی شد

مرمت دالان و ساباط خانه تاریخی جعفرزاده سبزوار آغاز شد

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سبزوار از آغاز عملیات مرمت و استحکام‌بخشی دالان و ساباط ورودی خانه تاریخی جعفرزاده این شهر خبر داد.

مرمت دالان و ساباط خانه تاریخی جعفرزاده سبزوار آغاز شد

به گزارش مشهد فوری به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی حسنعلی حبیب‌پور امروز دوشنبه دهم اردیبهشت ماه 1403 با اعلام این خبر افزود: ساباط ورودی به این خانه تاریخی که هم اینک مجموعه اداری میراث فرهنگی و هم پایگاه تاریخی شهر سبزوار در آن قرار دارد، وضعیت خطرناک و ناهنجاری داشت که مورد اعتراض ارباب رجوع و همسایگان قرار داشت.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سبزوار تصریح کرد: وجود باغچه‌ها و فضای سبز فراوان پیرامون این دالان و نیز پایین بودن سطح آن نسبت به حیاط‌های پیرامون، سبب بروز رطوبت فراوانی در دیوارهای دالان و از بین رفتن مصالح دیوارها شده بود.

حبیب پور ادامه داد: با پیگیری‌های فراوان از طریق اداره کل میراث فرهنگی استان از ابتدای این ماه مرمت دیوارهای کف و سقف دالان به روش صندوقه کردن دیوارها و اجرای دیوار کاذب با فاصله از دیوار خشتی اصلی آغاز شده تا هم داغ رطوبت و اضمحلال اندود و مصالح در بدنه از بین برود و هم دیوارهای خشتی و اصلی بنا تنفس و تبخیر رطوبت را داشته باشند.

وی گفت: بدین ترتیب هم رطوبت ناشی از بارندگی و آبیاری باغچه‌ها به دیوارهای کاذب که در دید ارباب رجوع هستند و چهره و منظر زشت و ناپسند دیوارها از بین می‌رود و هم شالوده اصلی اثر امکان تنفس و تبخیر رطوبت را خواهد داشت.

سبزوار از شهرهای تاریخی و فرهنگی استان خراسان رضوی است که با بیش از 100 اثر، ۶ موزه، جاذبه‌های طبیعی کوهستانی و کویری، بقاع متبرکه و تولید ۱۵ نوع صنایع دستی و سنتی ظرفیت قابل توجهی در عرصه گردشگری دارد. مجموعه تاریخی زعفرانیه، مساجد پامنار و جامع، آرامگاه های حکیم حاج ملاهادی سبزواری و ملاحسین واعظ کاشفی، مناره تاریخی خسروگرد و مصلای تاریخی بخشی از مکان های دیدنی سبزوار هستند. سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

 

ارسال نظر