شناسه خبر: ۱۶۲۰۰۸
لینک کوتاه کپی شد

۲۷ هزار کودک در خراسان رضوی تحت پوشش کالابرگ حمایتی قرار گرفتند

استاندار خراسان رضوی گفت: ۲۷ هزار کودک در خراسان رضوی تحت پوشش کالابرگ حمایتی ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی قرار گرفتند.

۲۷ هزار کودک در خراسان رضوی تحت پوشش کالابرگ حمایتی قرار گرفتند

به گزارش مشهد فوری به نقل از استانداری خراسان رضوی، یعقوبعلی نظری صبح دوشنبه در حاشیه نشست بررسی طرح کالابرگ الکترونیک در خراسان رضوی در خصوص جزئیات طرح افزایش اعتبار کالابرگ الکترونیک برای امنیت غذایی کودکان اظهار کرد: یکی از طرح‌های راهبردی دولت بحث تأمین غذایی و کالابرگ است که از ابتدای امسال شروع شده است.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه خانوارهای مشمول این طرح را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شناسایی کرده است، گفت: ۳ شاخص برای طرح افزایش اعتبار کالابرگ الکترونیک برای کودکان در نظر گرفته شده و پس از تعیین، بین دهک‌ها تقسیم‌بندی می‌شود و در نهایت یارانه جدید به خانوارها تعلق می‌گیرد.

وی با اشاره به جزئیات این طرح، گفت: برای دهک اول تا پنجم، یک میلیون تومان به ازای هر نفر و در دهک ششم و هفتم، ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر اختصاص می‌یابد.

نظری تأکید کرد: در خانواری که نیاز است برای ۲ فرزند تأمین غذایی اتفاق بیفتد، ۲ میلیون تومان برای خانوار مربوطه در دهک درآمدی یک تا پنج و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای خانوار دهک درآمدی ۶ و ۷ در نظر گرفته می‌شود.این طرح پیوسته و برای کودکان زیر ۵ سال است و کودکانی که پنج سال را تمام کرده باشند از پوشش این طرح خارج می‌شوند.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اکنون به خانوارها پیامک ارسال شده و لازم است توجه ویژه‌ای به آن شود. اگر خانواده‌ای در دهک یک تا ۵ و کودکی نیازمند تغذیه ویژه است، یک میلیون تومان اعتبار کالابرگ دریافت می‌کند و خانواده‌ها در حال خرید اقلام از محل طرح کالابرگ می‌باشند.

وی بیان کرد: قبلاً طرح کالابرگ تنها ۱۱ قلم کالا را در برمی‌گرفت اما اکنون به ۱۶ قلم افزایش یافته چرا که خانواده‌ها باید علاوه بر لبنیات، پروتئین و …، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های لازم را نیز دریافت کنند و برای تحقق این امر، سبزیجات و میوه‌جات هم اضافه شده است.

نظری یادآور شد: ۱۱ قلم طرح کالابرگ شامل لبنیات از جمله شیر، ماست، پنیر، تخم‌مرغ و پروتئین‌ها شامل گوشت‌مرغ و گوشت‌قرمز، حبوبات، روغن، شکر، قند و برنج بود که اکنون سبزیجات و میوه‌جات نیز به این اقلام افزوده شد.

گفتنی است؛ این خانوارها باید با مراجعه به برنامه کاربردی «شما» لیست اقلام و فروشگاه‌های دارای شرایط در این برنامه را مشاهده و به آن‌ها مراجعه کنند.

 

ارسال نظر